Член наглядової ради «Укрзалізниці» Сергій Лещенко дав велике інтервʼю кореспонденту «Бабеля».
Проте видання опублікувати інтервʼю не може, через те, що Лєщенко заборонив це робити, вимагаючи самостійно попрацювати з первинною версією. За законом «Про авторське право і суміжні права». Згідно з цією нормою, журналіст і спікер є співавторами інтервʼю. Але, якщо спікер може опублікувати текст без згоди журналіста, то журналіст зробити цього не може, він може зняти відповіді, але не може зняти запитання.
Дати інтервʼю Сергій Лещенко погодився за умови, що він читає і погоджує текст до публікації. Погоджувати інтервʼю українських журналістів зобовʼязує закон. Тож після обробки матеріалу, інтерв’ю було надіслане на погодження. Проте узгодити текст Сергій Лещенко відмовився, пославшись на те, що розмова була значно довшою і повнішою, попросив первинну версію бесіди і запропонував самостійно попрацювати над текстом.

У 2015 році право журналістів не погоджувати інтервʼю зі спікером відстоював сам Сергій Лещенко. Разом з іншими депутатами він навіть подав законопроєкт, який мав скасувати цю норму.
«Працюючи журналістом, я також вважав це положення абсурдним. Це елемент цензури, адже, коли ти сідаєш давати інтервʼю on the record, ти вже цим фактом даєш згоду на оприлюднення сказаного. Всі західні журналісти, з ким я дружу, в шоці від того, що український закон зобовʼязує репортера погоджувати текст розмови зі співрозмовником. Тому сьогодні в парламенті буде зареєстровано законопроєкт про скасування цієї норми про погодження інтервʼю. По суті, цей закон проти політиків, які люблять переписувати свої інтервʼю і прибирати гострі абзаци. Подивимося, чиї інтереси переможуть — журналістів, депутатів. Я на боці перших», — писав він на своїй сторінці в Facebook.

За пʼять років парламент так і не скасував норму, яка зобовʼязує журналістів погоджувати інтервʼю.
Через недосконалість українського медіа-законодавства і ризик програти справу в суді у випадку публікації інтервʼю, редакція «Бабеля» публікує список ключових тем інтервʼю з Лещенком — без його відповідей.
Головні теми інтервʼю
Яким чином Лещенко пройшов відбір на посаду члена наглядової ради «Укрзалізниці» без досвіду роботи у транспортній сфері.
Чи мав відношення до його призначення його давній знайомий, колишній глава Офісу президента Андрій Богдан.
Чи були домовленості про його призначення у владу в обмін на підтримку Володимира Зеленського під час президентської виборчої кампанії.
Чому його роботу не може виконувати експерт з великим досвідом роботи у транспортній сфері.
Навіщо і в якій ролі він веде Telegram-канал: як блогер чи як член наглядової ради УЗ.
1 Коментар