Zалізниця без корупції
  • НОВИНИ
  • РОЗСЛІДУВАННЯ
  • АНАЛІТИКА
  • КОРУПЦІЯ
  • Дослідження
  • ЧОРНИЙ СПИСОК
  • #ПЕРЕМОГИ
  • ПРО НАС
Головна  /  РОЗСЛІДУВАННЯ  /  “Сота Україна” виграла перший мільярд

“Сота Україна” виграла перший мільярд

ZBK 29 Травня, 2018 РОЗСЛІДУВАННЯ 2 коментарі

За рік свого існування скандальне підприємство ТОВ “Сота Україна” виграло 249 тендерів на загальну суму трохи більше мільярда гривень. Чому фірма, яку викрили у фіктивності реєстрації і підставних власниках продовжує вигравати десятки мільйонів і хто стоїть за “Сотою” намагалися розібратися журналісти ZБК.

І СТВОРЕНА ПЕРЕМАГАТИ

ТОВ “Сота Україна” очевидно створювалася поспіхом і за сумбурних обставин. Про це говорить хоча б те, що компанія ледве встигла зареєструватися і подати документи на перші свої тендери загальною сумою майже 60 мільйонів гривень, термін подачі документів в яких збігав 18 травня 2017 року. При чому вона подала пропозиції врахувавши ПДВ, хоча офіційно стала платником цього податку тільки з 1 червня.

Детально: “Встигнути за 14 днів: фірма, заснована місяць тому, виграла 90 мільйонів у вагоноремонтників”

Ринок, на якому раптово виникає “Сота Україна”, не був порожнім. Впродовж 2015-2017 років одноосібне лідерство в постачанні металопрокату для будівництва вагонів тримало ТОВ “Українська транспортно-машинобудівельна компанія” або просто “УТМК”.

На початку 2017 вона вперше потрапила в публічне поле зору і стало об’єктом журналістського розслідування “Zалізниця без корупції”.

З’ясувалося, що багатомільйонний постачальник з офшорними власниками був зареєстрований в звичайній квартирі по вулиці Зоологічній в Києві. Та крім нього в тій же квартирі  були прописані іще 308 фірм.

Звісно така кількість компаній не могла тіснитись на 60-ти квадратних метрах в житловій багатоповерхівці, а це означало, що ці компанії існували лише “віртуально”. Тут би мала втрутитись Державна фіскальна служба та скасувати свідоцтво платника податків через відсутність фірм за місцем реєстрації але ДФС чомусь не помітила масовий “гуртожиток” підприємств, навіть після звернення журналістів.

Але наприкінці квітня минулого року в “УТМК” раптом почалися проблеми у вигляді кримінальної справи київської прокуратури. 24 і 27 квітня в реєстрі судових рішень з’являються два десятки ухвал Дніпровського суду на дозвіл проведення слідчих дій відносно ТОВ “УТМК”. Але “взялися” за фірму зовсім не через фіктивну реєстрацію чи 300-мільйонні контракти з Укрзалізницею. Фірму звинуватили в ухилянні від сплати податків через підставні компанії.

Тут то і з’явилася потреба в новому учаснику тендерів. Але чомусь комбінатори вирішили не ламати стару традицію і зареєстрували таку ж сумнівну фірму з іноземними власниками і фіктивною адресою.

ТОВ “Сота Україна” зареєстрували в звичайному будинку в Києві по вулиці Черняховського 29. Але прийшовши на місце журналісти не знайшли і сліду компанії. Власник будинку лише сказав, що невідомі особи дійсно приходили з питання можливої оренди але передумали і навіть не стали укладати договір, зареєструвавши фірму без відома господаря.

Так само нічого про українську “Соту Україну” не знає і її задекларований власник – латвійська компанія “Сота-Онлайн Холдинг”, виробник меблів.

ІІ ВІД АХМЕТОВА ДО “СМОТРЯЩИХ”

Отже, а ні місця розташування, а ні фактичних власників компанії знайти не вдасться. Проте “Сота” справно подає тендерні документації і постійно перемагає в тендерах “Укрзалізниці” (чомусь тільки “Укрзалізниці”).

То хто ж стоїть за компанією-привидом?

Як і ТОВ “УТМК” так і ТОВ “Сота Україна” здебільшого пропонують металопрокат, кутники і швелери, виробництва металургійних комбінатів Ахметова-Новинського. Загалом металопродукція від компаній “Метінвесту” до Укрзалізниці потрапляє двома різними шляхами. Так постачання рейок і нашпальних підкладок відбувається через офіційного представника – ТОВ “Метінвест-СМЦ”.  А от “дрібні” тендери від 2-х до 4-х мільйонів кожен на постачання металопрокату для виробництва вантажних вагонів розігрують фірми-привиди.

Те, що ТОВ “УТМК” помітили за ухилянням від сплати податків, мабуть, не є випадковістю. Адже вага податків в ціні товару може складати 25-30%. Отже якщо використовувати підставні фірми, з невідомими власниками, які фізично не понесуть покарання, то можна прокручувати десятки мільйонів гривень на рік.

Чому ж компанії Ахметова частину продукції постачають “легально”, а частину не зовсім? Відповідь може ховатися в справі СБУ про “смотрящих” Укрзалізниці.

За даними СБУ група осіб, пов’язаних з компанією Ріната Ахметова “Лемтранс Транзит” впродовж 2015-2016рр. негласно контролювали дії правління Укрзалізниці. В 2017 році справа СБУ “зникає”, а за номером відкритого провадження фіксують зовсім інший злочин – затримання на хабарі екс-керівника Департаменту внутрішнього аудиту УЗ Джакеллі Вахтангі.

За даними ЗМІ “смотрящими” залізниці є громадяни Станіслав Лесніков, Сергій Шут та Владислав Лебедь. Одним з можливих варіантів подвійного постачання продукції “Метінвесту” до Укрзалізниці може бути саме наявність домовленостей між керівництвом металургійного холдингу та особами, що впливають на ситуацію в УЗ про обопільно вигідні умови співпраці. Коли компанії “Метінвесту” отримують стабільні замовлення без конкуренції (залізниця кілька разів збиралася переходити на європейські рейки, але з 2016 року купує виключно азовмашівські Р-65). Натомість “тіньові” компанії зі сфери впливу невідомих власників отримують певну “маржу” у вигляді завищеної вартості та несплачених податків.

ІІІ А як же слідство?

Тим часом більшість спроб активістів привернути увагу правоохоронної системи до непростих фірм не завершуються успіхом.

За зверненням ZБК в минулому році Держаудитслужба визнала незаконними перші контракти між залізницею та “Сотою України” на 57 мільйонів через те, що переможець не мав належного досвіду та не був платником податків на момент участі в тендерах.

Проте зобов’язання ДАСУ про розірвання контрактів на залізниці так і не виконали і вже за зверненням до прокуратури була відкрита кримінальна справа №12017140060004523 про невиконання рішення державного органу.

Натомість Державна фіскальна служба так і не наважилася на перевірку діяльності ТОВ “Сота Україна”, не надавши відповіді на листи ZБК. На самій же залізниці стверджують, що доказів фіктивності фірми немає та і їх наявність не є перепоною для укладання контрактів згідно з законом.

Не зацікавилася історією “Соти” і Генеральна прокуратура, переадресувавши звернення про можливу організацію незаконної схеми збагачення місцевій прокуратурі де поки що “розбираються” з наявністю складу злочину.

Тим часом “Сота Україна” виграла вже 249 тендерів на мільярд гривень…

Назад
Вперед

Про автора

ZBK

Схожі записи

  • Стрілочний завод вчергове підвищує вартість своєї продукції

    31 Серпня, 2020
  • Сумнівний досвід: Переможець тендеру ремонтував дрезину для фірми, яка займається прибиранням

    28 Серпня, 2020
  • Прокладка з луганським власником поставить залізниці сальників на 4,3 млн. грн.

    27 Серпня, 2020

2 коментарі

  1. Сповіщення: «Метінвест» розіграв із скандальною «Сотою» 600 мільйонів на рейках – Zалізниця без корупції
  2. Сповіщення: У прокладки “СОТА УКРАЇНА” з’явився конкурент? – Zалізниця без корупції

Написати відповідь

Скасувати відповідь

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

Наш профіль на DoZorro

Випадкові записи

  • Втрачені мільйони: чому перемога “прокладок” на держтендерах це поразка замовника 18 Травня, 2017
  • Річні “здобутки” Одеської залізниці 18 Січня, 2017
  • Чим розжились члени правління Укрзалізниці за минулий рік 15 Червня, 2020
  • Нова прокладка отримає 50 мільйонів на закупівлі радіостанцій, по яким НАБУ веде справу 18 Жовтня, 2017
  • Популярне
  • Останні
  • Сумська «суперпрокладка» за 6 місяців існування отримала 90 мільйонів від УЗ 9 Березня, 2017 РОЗСЛІДУВАННЯ
  • Корупція в Укрзалізниці затьмарює розкрадання Укроборонпрому 5 Березня, 2019 РОЗСЛІДУВАННЯ
  • Корупція на Укрзалізниці затьмарює розкрадання Укроборонпрому: частина ІІІ – З Росії в тридороги 11 Квітня, 2019 РОЗСЛІДУВАННЯ
  • Залізнична шароварщина: УЗ купує вишиті рушники та вишиванки на 1,5 мільйони 31 Липня, 2019 НОВИНИ
  • Медіапроект ZБК завершує свою роботу: згадаємо 10 головних розслідувань проекту 10 Вересня, 2020 НОВИНИ
  • Оголошено тендери на купівлю сучасних засобів захисту для керівництва УЗ 4 Вересня, 2020 НОВИНИ
  • Стрілочний завод вчергове підвищує вартість своєї продукції 31 Серпня, 2020 РОЗСЛІДУВАННЯ
  • Сумнівний досвід: Переможець тендеру ремонтував дрезину для фірми, яка займається прибиранням 28 Серпня, 2020 РОЗСЛІДУВАННЯ

Соціальні мережі

Категорія записів

  • Стрілочний завод вчергове підвищує вартість своєї продукції 31 Серпня, 2020
  • Сумнівний досвід: Переможець тендеру ремонтував дрезину для фірми, яка займається прибиранням 28 Серпня, 2020
  • Прокладка з луганським власником поставить залізниці сальників на 4,3 млн. грн. 27 Серпня, 2020
  • Фірми Дубневичів продовжують продавати свою продукцію Укрзалізниці 26 Серпня, 2020
  • У прокладки “СОТА УКРАЇНА” з’явився конкурент? 21 Серпня, 2020
  • Завод Укрзалізниці придбав автомобіль бізнес-класу 19 Серпня, 2020
  • Фірма, яка фіктивно ремонтувала автомобілі для поліції тепер буде ремонтувати для Укрзалізниці 18 Серпня, 2020
  • Криза не для керівництва УЗ: Оголошено закупівлі побутової техніки на 870 тис. грн. 17 Серпня, 2020
  • Фірма без працівників за півтора року отримала від залізниці 82 млн. грн. 14 Серпня, 2020
  • фірма-прокладка на російських запчастинах, за п’ять місяців, виграла 92 млн. грн. 13 Серпня, 2020

Останні записи

  • Медіапроект ZБК завершує свою роботу: згадаємо 10 головних розслідувань проекту 10 Вересня, 2020
  • Оголошено тендери на купівлю сучасних засобів захисту для керівництва УЗ 4 Вересня, 2020
  • Стрілочний завод вчергове підвищує вартість своєї продукції 31 Серпня, 2020
  • Сумнівний досвід: Переможець тендеру ремонтував дрезину для фірми, яка займається прибиранням 28 Серпня, 2020

Випадкові записи

  • Криза зсередини: чому між робітниками і керівництвом залізниці назріває конфлікт 19 Листопада, 2018
  • УЗ закупила дитячі новорічні подарунки на 20 мільйонів у фірм-одноденок 13 Грудня, 2018
  • НАБУ розслідує справу про контракт Укрзалізниці і General Electric 24 Вересня, 2018
  • При закупівлі труб на 2 мільйони тендерний комітет проявив вибіркову прискіпливість до учасників 23 Липня, 2018
WordPress / Українська локалізація Олег Волощук